כתבת פתיחה לבלוג הולך בברלין

מאת: אביחי בקר, מדריך טיולים בברלין

את פריס אני אוהב עד מאוד, היתה לי גם הזכות הגדולה לחבר את המהדורה הראשונה של "עכבר העיר-ברצלונה", אבל בכל הנוגע לעיר-עולם ברלין היא האחת שמרגע שנחשפתי אליה, היה זה בשנת 2002, היא המרגשת אותי מכולן. כך היה וכך הווה, למרות שאין בה חור שאיני מכיר היא תמיד מפתיעה אותי מחדש.

במובנים רבים ניתן לומר עליה: "הפוך בה והפוך בה שהכל בה". לא רק משום שטחה העצום, פי שבע ויותר מבירת צרפת, החויות שהיא מספקת הן בלתי פוסקות ואם קורה שלרגע אני חושב מציתי, מיד אני נחשף לאתרים, לפרשיות ולארועים בהווה ובעבר כאחד המבהירים לי כי עוד ארוכה הדרך להכרות מלאה.

כך אני המכור אליה, היודע אותה, ממש כך במובן האינטימי, על בוריה, על אחת כמה וכמה תיירים מן השורה שחולפים בה במקרה הטוב לשבוע. זאת הסיבה שכשאומרים "הייתי בברלין" אני מגיב בחיוך סלחני ואף מוסיף "זה היה רק רפרוף, עוד לא ראית כלום". זכיתי שגם אותם שהצטרפו אלי בביקורם כבר החמישי יצאו מהסיור איתי מסוחררים מעוצמת התגליות. אם כך הותיקים על אחת כמה וכמה אותם שלהם זהו ביקור בכורה.

ברלין היא הרבה מעבר לכביכול אתרי החובה שחלק ניכר מאלה הן מלכודות תירים מובהקות. זאת הסיבה שאני מייעד את עיקר הסיורים שלי לסקרנים ולהרפתקנים בלבד, לאותם בעלי ראש טוב המבקשים לחרוג לעתים מהשגרה ולא לחרוש שוב ושוב את אותו תלם שמליונים שקדמו להם כבר דרכו שם. כך בדיוק נהגתי בעיסוקי הקודם כעיתונאי. חיפשתי אז את הסיפור שמאחורי הסיפור ונמנעתי ביודעין מהמקומות שכולם התקבצו בהם.

אני אם כן מציע באמצעות 35 מסלולים שונים ועוד היד נטויה את מה שאני מכנה סודות הבית, את ברלין של הברלינאים שאותה לא תגלו ללא מורה דרך. באשר לגיל המטיילים, כבר הדרכתי בת 93 ולהבדיל, ללא ליווי של מבוגר אחראי, חבורה של בני 17. באשר לנושאי הסיורים אלה מקיפים את מלוא הקשת מנאציזם ועד בתי קפה, מטבע ונוף ועד אופנה, מיהדות ועד קומוניזם, כמו גם מקולנוע ועד מלחמות עולם, אמרו לי רק מה תחום הענין ואני מתחייב לתפירה עילית.

על מנת להכניס אותכם ברכות לאוירתה של ברלין הנה לטעימה שיר מהאהובים עלי והוא מספר על מפגש אוהבים ממומש רק חלקית, אז בימי המלחמה הקרה בעוד החומה חותכת את העיר לשניים, כשהיא ממזרח והוא מהמערב.